FARE: Yetişkin bir çatı faresi, kuyruğu hariç 16-22 cm boyunda ve 80-400 gr ağırlığında olabilmektedir. Sivri burnu, kocaman kulakları ve iri iri gözleri olup, kahverengidir.
Evimizin davetsiz misafirleri Fareler İğrenç ve itici varlıklar. Farelerden kurtulmak için kapan yada fare zehiri alıp kullanmak akıllıca gelebilir . Zehir kullanarak öldürdüğünüzde Nerede öldüğünü bilmediğinizden bu sağlıklı olmayacaktır. Evde kedi beslemeniz de mümkün değilse içinden çıkamayacağınız bir durumla karşı karşıyasınız demektir. Ama bence en iyisi Fareleri uzak tutmak – kovmaktır.

Fare, omurgalı canlılar sınıfında incelenen kemirgen bir canlıdır. Memeliler canlılar olan fareler üremelerini doğurarak sağlarlar. Kendi ebatlarından daha küçük deliklerden bile rahatlıkla geçebilen fareler, çok elestik bir vücut yapısına sahiptirler. Çok hızlı koşabilen farelerde 4 tane ayağı bulunur. Burunları koku almakta çok keskin olan fareler bu nedenle besinlerin yerlerini kolaylıkla bulabilirler. Uzun ve ince bir kuyrukları olan farelerin kulaklarının büyüklükleri türlerine göre değişmektedir. Fare türleri içinde bazı farelerin kulakları kafalarından daha büyüktür. Farelerin renkleri de türleri göre değişmekte olup, genel olarak gri, siyah ve kahverengi renklidirler.

Farelerin en önemli özelliklerinden birisi de çok güçlü ve keskin dişlerinin olmasıdır. Fareler bu keskin dişleri nedeniyle çok sert maddeleri bile rahatlıkla kemirebilirler. Birçok fare türü vardır. Fareler yaşam alanlarına ve beslenme şekillerine göre farklı türlere ayrılır. Özellikle tarlarda, bodrum katlarında, çatılarda ve kanalizasyonlarda yaşayan fare, bu alanlardan ev içlerine yönelir. Örnek olarak lağım fareleri kanalizasyonlarda yaşayıp, kanalizasyon içlerinde bulunan pisliklerle beslenirken, tarla fareleri, tarla ve bahçe gibi ekili alanlarda yaşayıp, bu alanlarda yetiştirilen meyve ya da sebzeler ile beslenirler.

Ev fareleri ise depo , kiler ve yiyecek dolaplarının içinde gezer ve beslenebilecek gıdalar arar. Ev içinde fare yiyecek bulamadığı takdirde tahta, plastik, sabun ve kağıttan maddeleri kemirerek beslenmelerini sağlarlar. Eğer ev içinde beslenebilecek bir madde bulamazlarsa özellikle lağım fareleri ve çatı fareleri gece uyku halinde olan insanları ısırabilirler. Uyuyan kişilerin el ve ayak parmaklarının uçları ile kulaklarından ısırırlar. Fare ısırması insanlar tarafından ilk esnada hissedilmez. Bunun nedeni farenin ağzında salgıladığı özel sıvıyı, ısıracağı bölgeye bırakarak deriyi uyuşturmasından kaynaklanır. Farelerin salgıladığı bu sıvının narkoz etkisi bulunmaktadır.

Farelerin insanlara tek yararı laboratuar ortamında kobay hayvanı olarak kullanılmasıdır. Fare yapısı ile insan yapısının benzerliğinden ötürü, üretilecek birçok ilaç önce fareler üzerinde denenmektedir. Fareler insanların yaşam alanlarında ve yiyeceğin bulunduğu her yerde görülmesi mümkündür. Özellikle lokanta, un fabrikaları, depo, fırın, pastane ve kiler gibi alanlar vazgeçilmez alanlarıdır. Bu alanlarda insanların gıda maddelerini kemiren fareler bu gıdalar üzerine salya ve dışkılarını bırakarak insanların çeşitli hastalıklara yakalanmalarına neden olurlar. Farelerin insanlara bulaştırdığı en ağır hastalık veba hastalığı’dır. Geçmiş zamanlarda birçok insan bu hastalık nedeniyle ölmüştür. Farelerden insanlara bulaşan diğer hastalıklar;verem, tifüs, kuduz, parazit hastalıkları,humma, grip ve sodoko hastalığıdır.

Farelerin özelliklerinden birisi de memeli canlılar arasında en hızlı ve en çok sayıda çoğalan canlılardandır. Yılda 5-6 kere çiftleşen fareler, her çiftleşmelerinde 10-15 arasında yavru yaparlar. Yeni doğan bu fare yavruları 2-3 aya içerisinde koca bir fare olurlar. Fare türleri arasında fındık faresi denilen küçük fare türünün yanında, kedi büyüklüğünde keme denilen türüde mevcuttur. En çok rastalanılan fare türleri; fındık faresi, tarla faresi, kör fare, kanguru faresi, lağım faresi, çatı faresi, çekirge faresi, yeleli fare, hasat faresi, orman faresi, keseli fare, kuş faresi, dikenli fare, çöl faresi, hamster fare türlerinde bazılarıdır.

Farelerden kurtulmak için, çok eskilerden beri mücadele edilmiş ve halen mücadele edilmeye devam edilmektedir. Fakat eski dönemlerde en meşhur fare ilaçlama yakalama uygulaması kapan uygulamasıydı. Fakat kapan ile fare yakalamak hem uzun zaman almakta, hem de fareleri tek tek yakalamaktaydı. Bir diğer yöntem ise eczane yada pazardan alınan kalitesiz fare ilaçlarını kullanıp, farelerin ilaçlara karşı olan dirençleri artmakta idi. Fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte etkili fare ilaçları, etkili uygulamalar ve etkili ilaçlama aletleri ile bu kemirgen canlılardan kısa sürede ve toplu halde kurtulmak mümkün olmaktadır. Ama bu etkili ilaçlar kesinlikle bilinçsizce ve amatörce kullanılması sakıncalı olan ilaçlardır.

Fare ilaçlaması profesyonel ve uzman ilaçlama servisleri tarafından uygulanmalıdır. Mekânınızda fare gördüğünüz anda sağlık bakanlığı onaylı ilaçları kullanan deneyimli ve tecrübeli ilaçlama personeline sahip özgür ilaçlama şirketimizi arayabilirsiniz. Sizlere günün her saati fare ilaçlama ve her türlü böcek ilaçlamalarında hizmet vermekteyiz. özgür ilaçlama şirketi olarak, izmirin her semtine servislerimiz ile fare ilaçlaması yapmaktayız. Arayın özgür ilaçlama şirketimizi sizlerin farelerden kurtulmanıza yardımcı olalım.
Şimdi Farelerden nasıl kurtulurum diyorsanız
Fare ve Sıçanlar için Çözüm arıyorsanız altta yazanlar işinize yarayacaktır.

Farelerin dolaşma ihtimali olan yerlere
-Naftalin yerleştirin
Kokuyu uzun süre muhafaza edecek pamuk vb. Toplar hazırlayıp
– Amonyakla
– Nane Ekstresi ile
Güzelce yıkayıp farelerin dolaşma ihtimali olan yerlere yerleştirin. Fareler Nane – amonyak –fesleğen – kekik kokusundan nefret ederler.

Bu kokular kesinlikle Fareleri uzak tutacaktır. Ayrıca fareler Soğandan ve soğan kokusundan da nefret ederler. Eğer ki bahçeniz varsa, Bahçenize Fareleri uzak tutmak için soğan ekebilirsiniz. Bu saydıklarım Farelerden kurtulmak için Basit yöntemler.

Fare ile Mücadele

Fare ile mücadele bireysel yollarla yapılamadığı gibi amatör ilaçlama şirketleri tarafından yapıldığında da sağlıklı sonuçlar vermez. Bu nedenle fareden kurtulmak için profesyonel ilaçlama servisleri tarafından yardım almak gereklidir. Fare ile mücadele yöntemleri uygulama yapılacak alana göre değişkenlik gösterir. Bahçe, tarla, açık arazi gibi dış mekanlar ile ev, ofis, fabrika, atölye gibi iç mekanlar için yapılan fare mücadelesinde farklı uygulama teknikleri kullanılır. Kapalı alanlarda fareyi yok etmek için sıvı ve kokulu ilaçlar daha etkili sonuç verirken, dış mekanlarda genellikle özel fare ilaçları ya da istasyon kullanılır. Fareler ile mücadele için etkili ve kaliteli ilaçların kullanılması gereklidir. Basit ilaçlar kullanılarak yapılan kemirgen ilaçlama işlemleri, hiçbir çözüm vermeyeceği gibi, sağlıksal sorunlara da yol açabilir. Bu nedenle etkili ilaçlar ve başarılı uygulama teknikleri kullanılmalıdır. Sağlık bakanlığı tarafından fare ilaçlama yapma yetkisine sahip olan; profesyonel elemanlar ile hizmet veren ve modern ekipmanlara sahip olan firmalar tarafından yapılan uygulamalar farelerden kurtulmak için en etkili çözümdür.