Kalorifer böceği insanlar arasında hızlı çoğalmaları, ortalığı batırmaları, insanları tiksindirmeleri kötü kokuları ve en azından potansiyel hastalık (Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Pnomoni, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Hepatit, Astım, Mantar hastalıkları, alerjik reaksiyon) taşıyıcıları oldukları için bir çok böcek kalıcı ilaçlara maruz tutuldukları halde bunların bir kısmına adapte olmayı başarmışlardır. Bağışıklık geliştirebilmişlerdir. Kanları beyaz renktedir.Kalorifer böcekleri çok pistir ve her şeyi yiyebilirler. Her mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Su ,gıda ve sıcağa ihtiyaçları oldukları için insanların bulundukları mekanlarda yaşarlar. Kalorifer böceğinin, konutlarda ilk yerleşeceği yer,mutfak ve banyolardır. Genellikle çoğu zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri hareketlidirler, çok dayanıklıdırlar, bilinçsiz yapılan amatör mücadelelerde ilaçlara karşı çok çabuk direnç gösterirler.
Kalorifer böceği, insanların ve diğer canlıların yediği ve yemediği her şeyi yerler, kağıdı bile. Genellikle koloniler halinde yaşarlar, 18 ay kadar ömürleri vardır. Nemli, sıcak ve pis yerleri severler, kanalizasyon, kazan dairesi, ambalaj içleri ,depo, bodrum gibi yerleri istila ederler. Kalorifer böceği ( Kakalak Böceği ), genellikle sanayi işletmelerinde görünürler. Yılda 7-12 kez yumurtlarlar. Antenleri çok küçük miktarlardaki nem ve yiyeceği tespit eder. Karınlarının arka tarafından uzanan duyargaları çok hafif hava akımlarına bile duyabilir; öyle ki, potansiyel bir tehlikeden saniyenin binde 53′ü gibi bir zamanda kaçmayı başarabilirler. Kalorifer böceği ( Kakalak Böceği ), dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Antrax, Pnomoni, Gastroenteritis, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, alerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar.

Kalorifer böceği, sayıları itibariyle ekosistemin önemli bir parçası olan bu böcekler, bağırsaklarındaki protozoa ve bakteriler yüzünden hemcinsleri de dahil olmak üzere bir çok şeyi yiyebilirler. Bu nedenle de ormanlardaki çer-çöp ve diğer hayvanların artıklarının yeniden doğaya dönmelerini hızlandırırlar. Bu arada kendileri de bir çok hayvana, hatta bazen insanlara yiyecek olabilirler. Evlerde ve dışarıda yasayan Kalorifer böceklerinin hastalık sebebi olduğu kanıtlanmıştır. Isırmadıkları ve sokmadıkları için bakımları kolay, kullanımları güvenli ideal laboratuar hayvanıdırlar.

Kalorifer böceği , iskeletleri vücutlarının dışındadır. Yılda birkaç kez iskelet, yani kabuk değiştirirler. Kabuğunu yeni değiştirmiş bir Kalorifer böceğinin rengi beyaz, göz kısmı siyahtır. Kabuk 7 saat sonra normal rengini kazanır. Bazı türlerde dişiler sadece bir defa çiftleşir ve bu onlara ömürleri boyunca yeter. Kafası kopmuş bir Kaloriferböceği 1 hafta daha yaşayabilir. Sonuçta ağzı olmadığından su içemediği için susuzluktan ölür. Yüzebilirler, ama ağız ya da burunları ile değil de yanlarından nefes aldıkları için su yüzeyine doğru yüzerken çok zorlanırlar. Saatte 4.800 m kadar koşabilirler, maraton rekoru olmasa da boylarına göre çok çok iyi koştukları bilinmektedir. 6 ayakları vardır. Bir çoğunda 18 eklem bulunur. 45 dakika boyunca nefeslerini tutabilirler. Hayatlarının % 65 ini dinlenerek geçirirler, bu günde 20 saat demek olur ki, bayağı tembel oldukları anlamına geliyor. Dünya üzerindeki türlerinin sayısı 5000 civarındadır. Kalorifer böceği, Yaklaşık 330 milyon yıl önce, karbonifer çağda ortaya çıkmışlardır ve bu güne kadar görünüşleri çok az değişmiştir. Ağızları sağa-sola doğru hareket eder. Yiyeceksiz 1 ay, ancak susuz 1 hafta yasayabilirler. Kalbi basitçe valfli bir tüpten ibarettir. Tüp kanı ileri ve geripompalayabilir. Kalp böceğe hiçbir zarar vermeden durabilir de. Yavru Kalorifer böcekleri milimetrenin yarısı kadar bir deliğe sığabilir. Yetişkin erkekler 1.6 mm, hamile dişiler de 4,6 mm büyüklüğündeki aralıklara sığabilirler. Dünya üzerinde her yerde bulunurlar. Türlerinin çoğu tropiklerde yaşar, ancak Kuzey ve Güney Kutuplarında da yaşayabilirler. -32 dereceye kadar dayanabilirler. Kalorifer böceği ( Kakalak Böceği ), ayaklarındaki pençeleri sayesinde duvarlara tırmanırlar. Koku alma duyargaları o kadar gelişmiştir ki hane halkını misafirlerden ayırt edebilirler. Dişiler feromon denilen bir çeşit koku salgılayarak erkekleri davet ederler.

Kalorifer böcekleri ( Kakalak Böceği ), DICTYOPTERA ailesindendir.Yumurta yöntemiyle çoğalırlar. İçinde 30-40 yumurta bulunan paketler yaparak her mevsim ürerler. Yumurtalarını sırtlarında taşıyabilir ve dolaştıkları her yere dökülebilir. Bir defada 200 yumurta üretebilirler ve bir yumurta paketinden 35-45 adet larva (yavru) meydana gelmektedir.Yumurtaları 18 günde yavru olarak çıkar. Çok hızlı ürerler. Üredikleri ortamda koloniler halinde yaşarlar, yılda 8-10 defa yumurtlarlar. Dişi ergin Kalorifer böceği , öldükleri anda bile yumurtalarını bırakırlar. Böcek yumurtaları herhangi bir ilaçlamayla ölmemektedir. Bu sebeple ilk ilaçlamada mevcut böcekler öldürüldükten sonra yumurtadan çıkabilecek olan yavrular için 20 gün sonra ilaçlama mutlaka tekrarlanmalıdır. Kalorifer böcekleri( Kakalak Böceği ), genelde geceleri hareketli olduğundan ışığa karşı hassastırlar. Bir binada 12 kat birden,bir gecede dolaşabilirler. Yaklaşık bir gecede 4,5 km yol kat edebilirler.

KALORİFER BÖCEĞİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Kalorifer böceği ilaçlamasını herkesin yapması doğru mudur?
Hayır değildir. Kalorifer böceği ilaçlama işiniz mutlaka işin uzmanı donanımlı ilaçlama personeline yaptırmalısınız.

Kalorifer böceğinden nasıl korunabilirim?
Kalorifer böceğinden korunmak için erkenden önlem alınmalı. Kalorifer böceği gördüğünüz anda hemen bizi arayınız. Aksi taktirde hızla üreyerek tüm daireyi ve binayı kalorifer böcekleri işgal edebilir.

Kalorifer böceği kaç türe ayrılmaktadır?
Kalorifer böceği dünya üzerinde yoğun bir dağılım gösteren onlarca türe sahiptir.

Kalorifer böceği ne tür özelliklere sahiptir?
Kalorifer böceği çok hızlı bir şekilde çoğalır. Hemen hemen bulduğu her türlü şeyi yer. Dört mevsim kalorifer böceği zararlısını görmek olasıdır.

Kalorifer böceğinin en sık görüldüğü yerler nerelerdir?
Kalorifer böcekleri en çok gıda malzemelerinin bulunduğu yerlerde, depolarda, fırınlarda vb. sıklıkla görülür.

Kalorifer böceği üreme işlemini nasıl gerçekleştirir?
Kalorifer böceği yumurtlama yöntemi ile çoğalır. Her bir kalorifer böceği tek seferde yüzlerce yumurta bırakabilir.

Kalorifer böceği başka hangi adlarla bilinmektedir?
Halk arasında en çok kullanılan kalorifer böceği adları: kakalakböceği ve kara fatma ( Karafatma ) şeklinde sıralayabiliriz.

Kalorifer böceği mücadelesi sonrasında başarı oranı nedir?
Kalorifer böceği ile savaşta bireysel mücadele yetersiz olur. Fakat profesyonel ilaçlama firmalarına yaptırılırsa başarı kesindir.

Kalorifer böceği hastalık taşıyıcısı mıdır?
Evet. Kalorifer böcekleri birçok hastalığı taşırlar ve aynı zamanda da bulaştırırlar.

Kalorifer böceği ne renktir?
Kalorifer böceklerinin renkleri türlerine göre farklılık göstermektedir.

Kalorifer böceği hangi mevsimlerde ürer?
Kalorifer böceği tüm mevsimlerde üremeye devam eder.

Kalorifer böceği ölmek üzereyken yumurta bırakabilir mi?
Evet. Kalorifer böceği ölmek üzereyken bile yumurta bırakabilir.

Kalorifer böceğinin ömrü kaç yıldır?
Kalorifer böceği ortalama ömrü 2 ya da 2,5 yıldır.

Kalorifer böceği ile mücadele edilirken uygulanması gereken yöntemler nelerdir?
Kalorifer böceği ile mücadele periyodik olarak belli aralıklarda yapılmalıdır. Özellikle gıda malzemelerimizin olduğu yerler ilaçlanmalıdır.